Spor yazarlarından Ankaragücü - Fenerbahçe yorumları
16.02.2020 - 10:51
1/22
Spor yazarları, Fenerbahçe'nin Ankaragücü'ne 2-1 kaybettiği mücadeleyi köşelerinde değerlendirdiler. Köşe yazılarının tamamını, paragrafta yer alan gazetelerden okuyabilirsiniz.

2/22
“HEP AYNI GÖRÜNTÜ; PANİK“

GÜRCAN BİLGİÇ: Kaybedilen puanların altında hep aynı görüntü vardı; “panik...“ Geriye düşüp, kazanmak için baskı kurduğu tüm maçlarda, “topun-pasın“ acelesi varmış gibi oynadılar. Bu peşinden yanlış kararları ve kaosu taşıdı sahaya. Sadece şut sayısı veya top kapma üstünlüğünü getirdi Fenerbahçe'ye, kapanan rakibe karşı üstünlüğü sağlayacak golün nedeni olamadı. Aslında çok “sığ“ bir gerçek, oyun aklının, “bir an önce“ duygusuna yenilmesi. Doğrusunu bulmak için tecrübeli ayakların devreye girmesi, teknik adamın da doğru yerleşimlerin ve senaryoların peşine düşmesi gerekirdi. Bu sezon Emre ve Gustavo'nun birlikte oynadığı maçlar da dahil, kriz anlarını akılla değil, “panikle“ yönetti Fenerbahçe takımı. (SABAH)

3/22
“ÇIKMAZ DÖNGÜDE ÇARE OLUŞTURAMADI“

GÜRCAN BİLGİÇ: Herkes aklına Galatasaray derbisi koyduğunda, sarı kart sınırındaki üç oyuncuyla da maçın kendi karakterine bürünmesi çok mümkün değildi. Gustavo depar bile atamıyordu, ya da Vedat'ın temaslı mücadelelerden sakınması vardı hep sahada. Bundan önce de, dokuz kişi ile kapanan, yüksek enerji ile savunma yapan takımları açamadı, pozisyon bulamadı Fenerbahçe. En taze örnek, son Trabzonspor maçının ikinci 45'iydi. Kadıköy'e gelen rakipleri de artık açmıyorlar geriyi. Alanyaspor gibi. Ve Ersun Hoca, bu çıkmaz döngüde çare oluşturamadı. (SABAH)

4/22
“F.BAHÇE ORTA SAHASI FİYASKO“

GÜRCAN BİLGİÇ: Tek alternatif gördüğü kanat akınlarında, sol tarafı kullanamadığı gibi, sağda da İsla'nın “yetersizliğine“ yenildi. Bu maçın faturasını Jailson'a çıkaranlar da olacaktır ama Fenerbahçe orta sahası, hem top kapmada, hem de ileriye pas üretmede “fiyasko“ patentliydi. “Ne olacak?“ diye soranlara, daha oynanacak çok maç olduğu hatırlatılabilir. Zor maçlarda puan kaybedip, telafi gördüğünde de egona yenildin. Yani; bu tavır hangi istatistiğe sahip olursan ol, sana sadece bazı galibiyetler getirir. Gerisi boşuna çabanın getirdiği “istedik ama olmadı“ cümlesidir. (SABAH)

5/22
“F.BAHÇE DİSİPLİNSİZ BAŞLADI“

ÖMER ÜRÜNDÜL: Fenerbahçe maça o kadar disiplinsiz, o kadar takım savunmasını hiçe sayan bir anlayışla başladı ki sanki karşılarındaki takım 'rakip değil' anlayışındaydılar. Ankaragücü'nün yeni transfer ettiği, üç tane çabuk ve güçlü sprinteri var. Bunların tehlikeli oyuncular olduğu, eğer izlenseydi geçen haftadan belliydi. Günümüz futbolunda en tehlikeli şey rakip ataklarda defans bloğunun çizgi halinde önde durmasıdır. Bu anlayış gol yemeye davetiyedir. Önce bu konuda ciddi bir sinyal geldi; Gerson Rodrigues bomboş kafayı auta attı. Sonra kaleci Altay sezon başından beri bir türlü gideremediği büyük hatası; top arkadaşının müdahale alanındayken gereksiz yere kalesini boşaltmayı dün gece de tekrarlayınca skor dezavantajına düşüldü. (SABAH)

6/22
“MURIQI'DE BÜYÜK FİZİKİ TÜKENİŞ VAR“

ÖMER ÜRÜNDÜL: Başakşehir maçından beri Vedat'ta büyük fiziki tükeniş olduğunu vurguluyorum. Nedenleri de araştırılmamış. Dün geceki Vedat tam bir hayal kırıklığı idi. Kruse de yine eski güçsüz halindeydi. (SABAH)

7/22
“TEKNİK DİREKTÖRÜN İFLASI“

ÖMER ÜRÜNDÜL: Alınan sonuç bana göre teknik direktörün iflasıdır. Yüzde 78 topa sahip olma oranı ile oynayıp, iki gol yiyip 5 tane de net gol fırsatı veriyorsan fazla da söze gerek yok. Ankaragücü bileğinin hakkıyla kazandı. Sol açık Michalak da takımın en iyisiydi. (SABAH)

8/22
“BİRİNİN RUHU VAR, DİĞERİNİN YOK“

ERMAN TOROĞLU: Bir tarafta 2 yılda kurulan bir takım, teknik direktörü 1.5 senedir başında. Diğer tarafta 2 saatte kurulan tamamen toplama bir takım. 15 günlük teknik direktör. Peki iki takım arasındaki fark ne? Birinin ruhu var, diğerinin yok. Fenerbahçe haftalardır sadece mücadele ediyordu ama antrenörü çıkıyor, “Muazzam seyircimizle şampiyon olacağız. Önümüzü kesiyorlar“ diyor. (SABAH)

9/22
“SUÇU KARŞIDA ARAMAYIN“

ERMAN TOROĞLU: Başkan ve yöneticiler çıkıyor, “Bizi TFF perişan ediyor“ diyor. Teknik adam ve yöneticilerin söyledikleri takımı etkiledi. Nasıl mı? Doğru dürüst top oynamayan futbolcular, “Nasıl olsa bizim yöneticiler suçluyu buldular. Taraftarı da hazırlıyorlar“ diye düşündüler. Bakanlar suçlu, TFF Başkanı suçlu, hakemler suçlu, Erman Toroğlu suçlu. Suçluoğlu suçlu ürettiler ama kazın ayağı öyle değil. İki saatte kurulan toplama ama ruhu olan takım, bakın sizi ne hallere soktu. O zaman suçu karşıda aramayın. Bakın dönün kendinizde arayın. (SABAH)

10/22
“SAÇMA İNAT BİTİRİR“

EMRE BOL: “Zengin babayı hayırsız evlat, Memur kocayı süslü avrat, Fakiri de kuru inat bitirirmiş“ diye bir söz vardır. Ben bu sözü birazcık değiştirdim, “Fenerbahçe teknik direktörünü saçma inat bitirir.“ Fenerbahçe'nin Ersun Yanal'la şampiyonluğa gidemeyeceğini haftalar önce söylemiştim. Zaman ne yazık ki beni haklı çıkarıyor. (FOTOMAÇ)

11/22
“JAILSON 'STOPER OYNATMA ARTIK' DİYOR“

EMRE BOL: Takıma sadece güç, kuvvet, dayanıklılık yüklemesi yaparak şampiyon olamazsın. Nerede taktik, nerede akıl? Yanal iyi bir antrenördür ama kariyeri boyunca asla iyi bir taktisyen olamadı. Fenerbahçe'de de ancak kondisyonerlik yapabilir! Hazır takımı alıp şampiyon olmak kolay tabi! Hasan Ali iyileşmiş 3 haftadır görev bekliyor, Jailson yaptığı hatalarla aslında, “Beni stoper oynatma artık“ diyor. Yönetim bu kadar sıkıntının arasında gitmiş sana Falette'yi almış. Lig bitecek adamı hala göremedik. Ya A.Gücü karşısında Fenerbahçe'nin elle tutulur pozisyonu yok pozisyonu! (FOTOMAÇ)

12/22
“ALIN SİZE ERSUN YANAL“

EMRE BOL: Elindeki kadroyu kullanmaktan aciz Ersun Yanal, “Ben yaptım oldu“ diyerek Fenerbahçe'yi şampiyonluktan etti. Yazıktır, günahtır. Geçte olsa Dirar'ı sağ öne aldın neden Hasan Ali'yi tercih etmedin? Sol beke geçen Deniz yüzünden Fenerbahçe'nin sol kanadı yol geçen hanı oldu. Gelen geçen Deniz'in belinden su aldı! Ama ne Jailson'a ne de Deniz'e kızıyorum. Kızgınlığım bu kara düzene! Kimin ne yaptığı, nerede oynadığı belli değil. A.Gücü takımını ve taraftarını tebrik ediyorum. Son dakikaya kadar savaştılar. Son sözüm sosyal medyada Ersun Yanal'ın gelmesi için yırtınan bazı taraftarlara... Alın size Ersun Yanal! (FOTOMAÇ)

13/22
“AKÇAY'IN SÖZLERİ AYNEN GERÇEKLEŞTİ“

İLKER YAĞCIOĞLU: Mustafa Reşit Akçay maçtan önce “Fenerbahçe'nin artılarını biliyoruz. Bunlara önlem aldık. Ama zaafları da var. Hızlı oynayarak Fenerbahçe'ye problem çıkartmak istiyoruz“ demişti. Söylediği de aynen gerçekleşti. Ankaragücü hak ettiği bir galibiyet aldı. Onları tebrik etmek lazım. Önde oynamak, önde baskı yapmak rakibi hataya zorlamak futbolda gol bulmanın en önemli kuralından biridir... Ama doğru yapabilirseniz! (TAKVİM)

14/22
“FENERBAHÇE'NİN OYUN FELSEFESİ İFLAS ETTİ“

İLKER YAĞCIOĞLU: Fenerbahçe maç boyu önde oynamaya çalıştı. Ama baskıyı doğru yapamadığı için her Ankaragücü atağı Fenerbahçe kalesinde tehlike oldu. Öyle ki ilk devrenin 1-0 bitmesi Fenerbahçe'nin büyük şansıydı. Buna karşın pozisyon üretmekte de maç boyu zorlanan Fenerbahçe izledik. Böyle olunca da mağlubiyet kaçınılmaz oldu. Dün gece Fenerbahçe şampiyonluk yolunda hem ağır bir yara aldı, hem de önde baskılı oyun felsefesi iflas etti. (TAKVİM)

15/22
“KURGU, DİZİLİŞ, ANALİZ DOĞRU YAPILMAMIŞ“

REHA KAPSAL: Fenerbahçe olmazsa olmaz 3 puan için gittiği Ankaragücü deplasmanında, Ersun Yanal'ın hatalı saha içi kurgusu+dizilişi ve rakip analizini doğru yapmaması yüzünden ummadığı bir yenilgi aldı. Eğer Rodrigues gibi hızlı bir kanat adamı oynamıyorsa, Ferdi de yedekse burada oyunu çizgilerden değil merkezden planlayabilirdi. Ersun hoca aynı şeyleri yapıp, farklı sonuçlar bekliyor. Savunmada hem Jailson hem de Dirar ile başlaması büyük bir hata. Sezon başından beri hala bu konuda çözüm üretemedi. Yedek kulübesinde Falette, Rami haftalardır bekliyor. Sol bekte de sakatlığı geçen ve hafta içi kupa maçında oynayan Hasan Ali ile başlayabilirdi. (FOTOMAÇ)

16/22
“F.BAHÇE 4-3-1-2 OYNAYABİLİRDİ“

REHA KAPSAL: Fenerbahçe 4-3-1-2 dizilişiyle; geri dörtlüde Dirar, Serdar, Falette (Rami), Hasan Ali orta sahada Gustavo, Ozan, Zajc, önlerinde on numara Kruse, forvette Mevlüt ve Vedat Muriç ile de oynayabilirdi. Bu esnekliği ve derinliği Ersun Yanal'ın göstermesi gerekirdi. Kapalı Ankaragücü savunmasına karşı set hücumunu yapacak beceri yoktu sarı-lacivertli takımda. Pasın hızı yeterli değildi. Set hücumunun özelliği rakibin mesafelerini açıp dahaf azla koşmasını sağlamaktır. Bunu da yapamadılar. Fenerbahçe kendini yorup, Ankaragücü'nü diri tuttu. Zaten ümidini kontratağa bağlayan başkent temsilcisi golleri de böyle buldu. Çok koşmadıkları için daha kompakt bir görüntüyle savunma yaptılar. Bu oyun Ankaragücü'nün ikinci yarı daha diri kalmasını ve ikinci golü bulmasını sağlarken, Fenerbahçe'nin kontrolsüzlüğünü daha da artırdı. (FOTOMAÇ)

17/22
“İLK DÜĞME YANLIŞ İLİKLENDİ“

REHA KAPSAL: Futbolu istatistik üzerine okumanın ne kadar yanlış olduğunu, ne zaman, nerede, nasıl doğru pas, şut ve koşu yapılması gerektiğini bir kez daha gördük. Ersun Yanal oyuna müdahalelerde ve yanlış oyuncuları oyuna alarak ciddi hatalar yaptı. Çıkardığı yanlış onbirle “Fenerbahçe ilk düğmeyi yanlış ilikledi!“ Bunun sonucunda da hiç akıllarında olmayan bir 3 puan kaybı yaşadılar. (FOTOMAÇ)

18/22
“ANKARAGÜCÜ FORVETLERİNİN BECERİKSİZLİĞİ!“

OKTAY DERELİOĞLU: Fenerbahçe için Ankaragücü maçının kolay geçmeyeceğini düşünenlerdendim. Trabzonspor ve Alanyaspor önünde toplam 5 puan kaybeden Sarı-Lacivertliler'in bu deplasmanda kazanmaktan başka bir seçeneği yoktu. Fenerbahçe ilk yarıda topa daha çok hakim olan ve daha çok pozisyon bulan taraf olmasına rağmen kalesinde golü gördü. Fenerbahçe yenik duruma düştükten sonra Ankaragücü'nün 2. golü bulması işten bile değildi. Ancak forvetlerin beceriksizliği farkın artmasını engelledi. (TAKVİM)

19/22
“F.BAHÇE'DE TÜM MORALLER BOZULDU“

OKTAY DERELİOĞLU: Maçın 2. yarısında Fenerbahçe rakibi önünde büyük baskı kurdu. Ancak umut olarak alınan Emre de sakatlanınca planlar bozuldu. Ankaragücü'nün 2. golünden sonra yapacak fazla birşey kalmadı. F.Bahçe böylece hem şampiyonluk yarışında ağır yara aldı hem de G.Saray maçı öncesi tüm moraller bozuldu. (TAKVİM)

20/22
“HER TOP TEHLİKE OLDU“

GÜRKAN KUBİLAY: İlk 4 dakika dolduğunda F.Bahçe'nin ceza alanındaki girişim sayısı normal bir karşılaşmanın iki katıydı. Ozan ve Kruse etkili şutlarla kaleyi yokluyordu. İlk 10 dakika dolduğunda topla oynama oranlarında F.Bahçe yüzde 82 ile çok üstündü ama en net gol pozisyonunu kaçıran hızlı hücumda Ankaragücü Rodrigues ile oluyor, A.Gücü savunma arkasına 2 hızlı adamı ile kaçmayı sevince, 13. dakikadaki ikinci kaçışında önce Altay'ın sonra da Jailson hatasıyla golü de buluyordu. Bu gol, bu sezon, A.Gücü'nün iç sahada ilk 30 dakikada attığı ilk goldü. Avrupa'nın net gol pozisyonu gole çevirmedeki en beceriksiz takımı Fenerbahçe arkasından Ozan ve Tolga'yla iki pozisyonu daha kaçırıyordu. Ama Fenerbahçe savunma arkasına atılan her top gol tehlikesi oldu ve 24. dakikada Altay kurtarmasa işler daha zor bir hal alabilirdi. (FOTOMAÇ)

21/22
“YENİLGİYE İSYAN ALT SEVİYEDE“

GÜRKAN KUBİLAY: Emre-Tolga değişikliği geldi 2. yarı başında. Dirar sağ öne ,Deniz solbeke geçti.Ama tam 20 dakika boyunca ilk yarıdaki gibi etkisiz bir oyun vardı, nitekim Emre 65. dakikada sakatlanarak yerini Ferdi'ye bıraktı. Takımın hırsı kazanma arzusu, yenilgiye isyanı çok çok alt seviyelerdeydi. Isla-Mevlüt hamlesi geldi Ama hızlı hücumda Fenerbahçe'ye Michailak'tan pozisyon bulacağını bilen Ankaragücü yine bir hızlı hücumda Rodriguez ile golü buldu. Devre arasında kurulan bir takım olarak ,çok akıllı oynamanın karşılığını alıyorlardı. (FOTOMAÇ)

22/22
“İŞTE FENERBAHÇE BUDUR“

KEMAL BELGİN: Yeni kurulmuş sayılan, hatta çok kişinin 'toplama takım' olarak nitelendirdiği A.Gücü, maçı kazanabiliyor, tamam futbolda bunlar doğaldır. Ancak siz oyuncu kalitesi olarak yedeklerinizle birlikte rakibinizden çok ileride olan F.Bahçe iseniz şayet, hem de deplasman oyununda rakibinize uzun ve geniş derin alanlar bırakarak oynuyorsanız öyle veya böyle kazara veya bilerek pozisyon da verirsiniz, gol de yersiniz. Şu oyuncu değişikliklerine bir bakalım; Tolga çıkıp Emre giriyor, ancak 20 dakika dayanıp yerini Ferdi'ye bırakıyor. Isla çıkıp bir üçüncü santrfor Mevlüt giriyor, tabii bu değişiklikler sırasında tam anlamıyla çorbaya dönen bir F.Bahçe takımı var. Oyuncular maçın içinde durmadan görev değişikliğine uğruyorlar ve de böylece ne yapacaklarını şaşırıp duruyorlar. İşte başkanı, hocası ve yönetiminin 'Biz şampiyon olacağız' diye yorumladığı F.Bahçe budur… (TÜRKİYE)

Diğer Haberler
TFF, liglerin ne zaman başlayabileceğini açıkladı!
Emre Belözoğu sezon sonu bırakıyor mu? Resmen duyurdu
Fenerbahçe'de sol şeride Ramirez
Serdar Aziz'den taraftara mesaj!
FFP ertelendi! Transferde gözünü karartacak
Erol Bulut'tan Fenerbahçe açıklaması!
Vedat Muriç için dev kapışma! Menajeri sinyali verdi
Fenerbahçe, PSG ve Real Madrid'i geride bıraktı!
Gelecek maçımız
FenerKolik Resmi Web Sitesi © 2013-2019 - Tüm Hakları Saklıdır.


Anasayfa    FB TV    Ekip başvurusu    İletişim    Reklam

Sporundibi
Yakın Markaj
24 Saat Futbol