Son Eklenen Haberler!
13:37 | Fenerbahçe’nin saha içi istatistikleri yükselişte        -        13:29 | Erol Bulut'u öven Ali Koç kime gönderme yaptı?        -        13:23 | Fazıl Say'dan Fenerbahçe maçı sonrası sosyal medyayı sallayan paylaşımlar        -        13:21 | Fenerbahçe, Everton'lı Mina'yı transfer etmek istiyor        -        00:43 | Harun Tekin'den şampiyonluk sözleri!        -        00:41 | Attila Szalai: Çok fantastik bir kurtarış yaptı        -        22:46 | Serdar Aziz: 'Kalecilerimiz bomba gibi'        -        22:39 | Emre Belözoğlu'ndan maç sonu itiraf! 'Benim için şereftir'        -        22:37 | Attila Szalai, attığı golü Altay'a hediye etti!        -        22:33 | Ozan Tufan kariyer rekoru kırdı
Dört büyüklerin dört gözle beklediği imza atılıyor
05.03.2021 - 11:52
Editör:

Mali açıdan sıkıntı içinde olan kulüpler, Türkiye Bankalar Birliği'nden gelecek yapılandırma anlaşmasını bekliyor. Peki aylardır beklenen bu anlaşma ne zaman açıklanacak? Detaylar haberimizde...

Mali açıdan büyük sıkıntı içinde olan kulüpler, aylardır Türkiye Bankalar Birliği (TBB) liderliğindeki bankalar konsorsiyumuyla borçların yeniden yapılandırılması anlaşmasının imzalanmasını bekliyor. Daha önce bu yapılandırmayı yapan Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor, yeni anlaşmayla daha rahat nefes alacak. İlk anlaşmaya girmeyen Fenerbahçe de yeni anlaşmayla birlikte borç yapılandırmasına girecek.

İmza ne zaman atılıyor?

Peki aylardır beklenen bu anlaşma ne zaman açıklanacak? Kulüpler geçen aralık ayında Borsa İstanbul'a açık olan şirketlerinin genel kurullarında anlaşmanın genel çerçevesini belirleyen iyi niyet mektubunu oylayarak kabul etmişti. Ama üzerinden yaklaşık 4 ay geçse de anlaşma henüz resmi olarak imzalanmadı. Ancak sona gelindi. Ajansspor'un elde ettiği bilgiye göre kulüplerle bankalara yeni anlaşma için bu ayın sonunda el sıkışacak. Evet aylardır süren görüşmeler ay sonunda tamamlanacak.

Çebi ve Koç itiraz etti yenisi geldi

Kulüpler, anlaşmanın en az 10 yıllık olmasını arzuluyor. Fakat, daha önce kamuoyuna yansıyan bilgilerde 9 yıllık olabileceği de kaydedilmişti. Kulüpler, 10 hatta 12 yılı zorladığı için görüşmeler uzadı. Anlaşma, kulüplere borçları uzun vadeli bir döneme yayarak, ekonomik bir rahatlama sağlayacak. Ama bu çok rahat harcama yapacakları anlamına gelmiyor. Aksine, kulüpler çok daha disiplinli davranmayı taahhüt ediyor. Harcamalarında bankalar gözetmenlik yapacak. Anlaşmanın temel amaca gelir gider dengesini sağlayıp, ağır borçların ödenerek tüketilmesini hedefliyor.


Daha önce imzalanan 2 yılı ana para borç ödemesiz 5 yıllık anlaşma, özellikle 3. yıldan itibaren içerdiği büyük ödemeler nedeniyle sürdürülebilir olmaktan kısa sürede çıkmıştı. Bunun üzerine başta Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi olmak üzere Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, yeni anlaşma için yoğun çaba sarfetti.

Yeni anlaşma neyi getiriyor?

İşte kulüplerin geçen yılın aralık ayında açıkladığı iyi niyet mektubunda yer alan anlaşmanın genel çerçevesi:

"Bankalardan oluşan konsorsiyum nezdindeki finansal borçluluklarının yapılandırılmasına ilişkin olarak 28 Eylül 2020 tarihinde şirketimizce imzalanan niyet mektubunda yer alan Finansal Yeniden Yapılandırma Temel Prensiplerine ilişkin olarak ortaklarımıza bilgi verilmesi; Finansal Yeniden Yapılandırma Temel Prensipleri doğrultusunda Şirketimizin taraf olması planlanan Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesinin Yönetim Kurulu tarafından müzakere edilmesinin ve Şirketimiz tarafından imzalanmasının onaylanması; 01 Haziran 2020-31 Mayıs 2021 tarihleri arasında uygulanan ve uygulanacak Şirket bütçesinin ve bu bütçenin Yönetim Kurulu tarafından bahsi geçen Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesine uygun şekilde ve Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesindeki gelir paylaşım ve bütçeleme esaslarına uygun olarak hazırlanmış olduğunun onaylanması; gelecek yıllardaki bütçelerin de Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesine uygun olarak Yönetim Kurulu tarafından aynı şekilde hazırlanmasının ve Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi süresince yapılacak Genel Kurul toplantılarında da Yönetim Kurulu tarafından bu şekilde hazırlanacak bütçelerin Genel Kurul onayına sunulmasının onaylanması; bunlardan herhangi birinin aksine durumun bahsi geçen Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi tahtında bir temerrüt hali teşkil edeceği hususunda pay sahiplerine bilgi verilmesi... (Ajansspor)


BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER!

Etiketler:
bankalar birligi
Diğer Haberler
Fenerbahçe’nin saha içi istatistikleri yükselişte
Erol Bulut'u öven Ali Koç kime gönderme yaptı?
Fazıl Say'dan Fenerbahçe maçı sonrası sosyal medyayı sallayan paylaşımlar
Fenerbahçe, Everton'lı Mina'yı transfer etmek istiyor
Harun Tekin'den şampiyonluk sözleri!
Attila Szalai: Çok fantastik bir kurtarış yaptı
Serdar Aziz: 'Kalecilerimiz bomba gibi'
Emre Belözoğlu'ndan maç sonu itiraf! 'Benim için şereftir'
Gelecek maçımız
Fenerbahçe
Kasımpaşa
25.04.2021 | 19:00
FenerKolik Resmi Web Sitesi © 2013-2020 - Tüm Hakları Saklıdır.
by Serkan Acar

Anasayfa    FB TV    Ekip başvurusu    İletişim    Reklam

Sporundibi
Yakın Markaj
24 Saat Futbol